Nyheten publicerades: 2009-03-16 14.01

Designpris till Bobergsgymnasiets elever

Teknikprogrammets designelever i åk 2 och 3 (14 st totalt) i Bobergsgymnasiet vann andra pris med sitt förslag Slasky, en "matvåg" för skolmatsalar, i designtävlingen Design Open 2008 för gymnasie/högskola. Priset på 10 000kr fick de ta emot på Sveriges Energiting i Stockholm inför 1000 deltagare förra veckan.   

Pristagarna presenterade sina produkter på ett särskilt seminarium för 400 personer och Jessica Tjälldén och Jennie Israelsson som skötte presentationen för Bobergsgymnasiet gjorde ett kanonjobb! Efter prisutdelningen invigdes en monter med nästan skalenliga modeller av de fyra vinnande förslagen. Extra roligt var att ICA:s miljöchef i sitt föredrag efteråt lovordade Bobergselevernas bidrag, när han pratade om de vinnande bidragens miljörelevans, .

Design i Västernorrland (www.div.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster) började för 6 år sedan ordna en designtävling för gymnasieungdomar som läser design. Först gick den bara i Västernorrland, sedan utökades den till Jämtland och 2008 blev den nationell. Sedan några år tillbaka finns det också en klass för högskola/universitet. Varje år är det olika sponsorer vilket ger inriktningen på uppgiften. I år handlade det om att minska mängden mat som slängs och ICA var en av de stora sponsorerna. Ca 800 elever deltog, 46 bidrag lämnades in.

Mer information om vinnarna i Design Open 2008 och Slasky,länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster klicka på Slasky i mitten för närmare presentation.

Länk till skissbild för SlaskyPDF (pdf, 93 kB)

Slasky, så här ser den ut. Foto: J Rignell

Slasky, så här ser den ut. Foto: J Rignell

Slasky, beskrivning och juryns motivering till 2:a priset, foto J Rignell

Slasky, beskrivning och juryns motivering till 2:a priset, foto J Rignell

Kontaktinformation
Ånge kommun   841 81 Ånge     Besöksadress: Torggatan 10      Telefon: 0690-250 100      E-post: ange@ange.se